O nas

Dlaczego nasza cukiernia
jest taka wyjątkowa?

Masz ochotę na wyjątkowe ciastko do kawy? Chcesz zamówić tort na urodziny dziecka? Złożyć gratulacje lub przesłać oryginalne podziękowanie? Szukasz francuskich makaroników?

W naszej ofercie znajdziesz torty, ciasta, ciastka, makaroniki, drożdżówki oraz tradycyjne pieczywo. 

Cukiernia Krakowskie Wypieki to ekskluzywna cukiernia z tradycją, która dzięki najwyższej jakości oferowanych wyrobów zyskała rzeszę stałych i zadowolonych klientów. Nasi cukiernicy szkolili się u najwybitniejszych mistrzów cukiernictwa z Polski i Europy, zdobywając wiedzę i cenne umiejętności, które teraz z pasją wykorzystują przy tworzeniu produktów. Nasze słodkości wytwarzane są metodami rzemieślniczymi, dlatego też wygląd każdego tortu czy ciastka jest niepowtarzalny. Produkty, które tworzymy mają wyjątkowy smak oraz nowoczesny wygląd, dopracowany w najmniejszym szczególe.

Teraz nasze wypieki można zamówić z dostawą do wskazanego miejsca w Krakowie lub odebrać w jednym z naszych punktów sprzedaży w Krakowie i Skawinie.

cukiernia-krakowskie-wypieki

Tradycja

Przez lata działalności na rynku cukierniczo-piekarskim zyskaliśmy sporą grupę stałych, zadowolonych klientów. Konsumenci chwalą nasze wyśmienite słodkości i świeże pieczywo, wypiekane zgodnie z oryginalnymi recepturami niezmiennymi od 1421 roku. To właśnie w naszych piecach codziennie rano powstaje świeży Chleb Prądnicki, wyróżniony chronionym oznaczeniem geograficznym Unii Europejskiej.

Jakość

Dla nas najważniejsza jest jakość produktów oraz zadowolenie klientów, dlatego nasze wyroby tworzone są nie tylko według tradycyjnych przepisów, ale również z zachowaniem dobrej sztuki rzemieślniczej. Dzięki temu, spełniają najwyższe standardy jakości. Nasze słodkości produkowane są z najlepiej wyselekcjonowanych naturalnych surowców.

Rozwój

Stawiamy na postęp, dlatego nieustanie inwestujemy w rozbudowę sieci handlowej oraz zakładu produkcyjnego. Już dziś możemy pochwalić się pracownią wyposażoną w najnowocześniejsze maszyny cukiernicze i piekarnicze pochodzące od renomowanych producentów z całej Europy.
Dzięki uczestnictwu w międzynarodowych targach branżowych, jesteśmy doskonale zorientowani w aktualnych trendach i standardach cukierniczych, które wprowadzamy do Krakowskich Wypieków.

Doświadczenie

Wyróżnia nas wielopokoleniowe doświadczenie, które nasi cukiernicy i piekarze zdobywali u największych mistrzów swojego rzemiosła w Polsce i na świecie. Obecnie obok tradycyjnych wyrobów mamy w ofercie szeroki wybór produktów, których nie dostaniecie państwo w żadnej innej cukierni. Nasi pracownicy nieustanie pracują nad nowymi recepturami, by móc zadowolić nawet najbardziej wymagających konsumentów.


Pasja

Praca jest naszą pasją, wkładamy w nią całe serce, doświadczenie i umiejętności po to, abyśmy mogli wspólnie świętować najważniejsze momenty w życiu, takie jak wesela, chrzciny czy urodziny. Rzesza stałych klientów zaufała naszej cukierni i zaprosiła właśnie nas, do uczestniczenia w najpiękniejszych chwilach w życiu. Dzięki naszym smakołykom pozostaną one na zawsze słodkim wspomnieniem.

Chleb Prądnicki

do nabycia w stacjonarnych punktach sprzedaży

Chleb prądnicki to tradycyjny ciemny chleb wypiekany na zakwasie żytnim. Na pierwszy rzut oka od innych chlebów odróżnia go rozmiar. Wypiekamy go w dwóch gramaturach. W większej wersji waży 14 kg, jest długi na metr a jego szerokość to 50 cm. W mniejszej wersji masa chleba wynosi 4,5 kg, ma do 65 cm długości i ok. 35 cm szerokości.

Cechą charakterystyczną, niezależnie od rozmiaru, jest gruba na 6 mm brązowa lub ciemnobrązowa jednolita skórka, pokryta warstwą otrębów żytnich. Po przekrojeniu jest jasny, równomiernie porowaty. Za sprawą żytniego zakwasu, w trakcie jedzenia wyczuwalny jest lekko kwaskowaty posmak. Do chleba Prądnickiego oprócz mąki żytniej, pszennej, otrębów, drożdży, wody, kminku i soli, dodawane są płatki ziemniaczane lub ziemniaki. Dzięki temu chleb utrzymuje świeżość nawet do dwóch tygodni bez pogorszenia smaku, co jest bardzo cenione przez zwolenników tego rodzaju pieczywa. Jego cechą szczególną jest dojrzewanie po upieczeniu – pełny smak osiąga dzień po ukończeniu wypieku.

chleb-pradnicki

Historia tego pieczywa jest nierozerwalnie związana z dwiema podkrakowskimi wioskami – Prądnikiem Białym i Prądnikiem Czerwonym, które już w średniowieczu słynęły z wypieku pysznego pieczywa. Obie wioski wchodziły w skład dóbr kościelnych, należąc częściowo do opactwa tynieckiego i biskupa krakowskiego. To sprawiło, że historia wypiekania tego chleba została dobrze udokumentowana. Pierwszy raz jego nazwy użyto w 1421 roku, kiedy biskup krakowski Albert, nadał swojemu kucharzowi Świętosławowi Skowronkowi ziemię leżącą w Prądniku, nakazując mu wypiekanie tzw. chleba rżanego na stół biskupi. 

W 1479 roku część gruntów na Prądniku Czerwonym kupił sam Jan Długosz, z zamiarem osadzenia na nim zakonu kartuzów. W pozostawionych przez kronikarza pismach znalazły się wzmianki o wyśmienitych chlebach prądnickich.

Wszystkie zgromadzone źródła pozwalają przypuszczać, że Prądnik Biały jak i Prądnik Czerwony – były od najdawniejszych czasów osadą piekarzy, którzy zaopatrywali mieszkańców prastarego grodu w pieczywo – białe i wspomniane rżane, które uznać można za przodka dzisiejszego chleba prądnickiego. 

Legenda głosi, że wójt krakowski zanosił królowi na zamek Wawelski pierwszy upieczony po żniwach bochenek chleba. Zwyczaj ten pielęgnowano również w czasach, gdy władca wyemigrował do Warszawy. Jeszcze za panowania Stanisława Augusta, z okazji dnia św. Jana burmistrz krakowski dostarczał władcy chleb do stolicy.

Od 12 marca 2011 r. Chleb Prądnicki jest zarejestrowany pod znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. Symbolem tym mogą być opatrzone tylko chleby wypiekane w granicach administracyjnych miasta Krakowa.